Digizaurus: Materiał

PRACE NAD TEZAURUSEM

W 2009 roku w ramach prac Grupy DigiMuz rozpoczęto projekt, w którym uczestniczyły: Muzeum Narodowe w Gdańsku, Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku (obecnie Narodowe Muzeum Morskie) oraz Muzeum Zamkowe w Malborku. Celem projektu było utworzenie tezaurusa z dziedziny materiał na potrzeby współpracujących ze sobą instytucji. Realizacja tego zadania zajęła 4 lata.

W 2013 roku tezaurus został opublikowany w dokumencie pod tytułem Digizaurus – słownik hierarchiczny pojęć opracowany na potrzeby Międzymuzealnej Grupy ds. Digitalizacji – kategoria: materiał. Jest on pierwszym z planowanej serii tezaurusów, opracowanych na podstawie metadanych i na potrzeby współpracujących ze sobą muzeów w ramach Grupy DigiMuz nazwanych Digizaurusami.

ZASTOSOWANIE TEZAURUSA

Przedstawione rozwiązanie przeznaczone jest do zastosowania w systemach bazodanowych w muzealnictwie, a ściślej w elemencie metadanych „materiał” bądź „tworzywo”. W związku z występującymi w słowniku tworzywami przetworzonymi, w przypadku chęci wykorzystania tezaurusa w elemencie metadanych „surowiec”, należy przed wdrożeniem usunąć je z tezaurusa.

STRUKTURA TEZAURUSA

Tezaurus posiada strukturę polihierarchiczną i został opracowany z uwzględnieniem polskiej normy dla tezaurusów monohierarchicznych (w związku z brakiem w kraju normy dla struktury polihierarchicznej). Wypada zaznaczyć,  że jest to najpewniej pierwszy w Polsce w pełni opracowany przez muzealników tezaurus, który został udostępniony w celu współtworzenia społeczeństwa informacyjnego zgodnie ze strategią Komisji Europejskiej.

PRAWA AUTORSKIE

Tezaurus ma strukturę otwartą i zgodnie z przyjętymi założeniami odpowiada zbiorom gromadzonym w trzech współtworzących słownik muzeach, co siłą rzeczy wpłynęło na bardzo konkretny dobór pojęć, które w przypadku innych instytucji mogą okazać się niewystarczające. Z tego względu dokument został udostępniony na zasadach licencji CC BY-NC 3.0 PL – uznanie autorstwa i użycie niekomercyjne, co pozwoli innym instytucjom dostosować zaproponowane rozwiązanie do własnych potrzeb.

88x31

DIGIZAURUS: MATERIAŁ – LINKI:

–> Digizaurus: materiał (wersja on-line)

–> Digizaurus: materiał (wersja docx)

–> Digizaurus: materiał (wersja pdf)

<– Tezaurusy

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s